Halifax Reiseführer | 25 Aktivitäten in Halifax, Nova Scotia, Kanada

12 най-ярките шампиони на Australian Open. Жени

В навечерието на говорихме за 12 от най-ярките шампиони на Australian Open при мъжете на сингъл. В последната статия от тази поредица ще си припомним момичетата, спечелили австралийския турнир - включително Серена Уилямс, Мария Шарапова и Виктория Азаренка.

DAFNA EKHURST - 5 ЗАГЛАВИЯ (1925, 1926, 1928 - 1930 ) И НАНСИ ПЕЧЕЛИ БОЛТОН - 6 ЗАГЛАВИЯ (1937, 1940, 1946 - 1948, 1951)

Ако купата, връчена на шампиона в сингъла за мъже, носи името на Норман Брукс, тогава основният женски трофей е кръстен в чест на Дафни Екхърст. Между другото, в допълнение към Откритото първенство на Австралия, от най-големите турнири, персонализираните купи са само на Ролан Гарос - там те са кръстени съответно на мускетарите (Рене Лакост, Анри Коше, Жан Боротре и Жак Бруйньон) и Сузана Ленглен. Дафне, подобно на Сузана и мускетарите, блестеше през 20-те години на миналия век. Но ако Ленглен почти не играе извън Европа, тогава Екхърст играе предимно в Австралия. Именно у дома тя спечели всички трофеи от турнирите от Големия шлем, оставайки непобедима от 1925 до 1930 г. - на Откритото първенство на Австралия-1927 Дафни не отиде на мача от втория кръг, така че официално не претърпя поражение. Тя се омъжва през февруари 1930 г. и се пенсионира една година, след като печели австралийския шампионат на двойки. Уви, щастливият семеен живот не продължи дълго. Дафне роди син и втората бременност премина неуспешно. На 9 януари 1933 г. тя умира от извънматочна бременност, няколко месеца преди 30-ия си рожден ден. Още на следващото австралийско първенство купата на жените беше кръстена в нейна чест.

А Нанси Уин Болтън се нарежда на второ място по брой победи в австралийския шампионат за жени на сингъл, зад само тенис легендата - Маргарет Смит Корт Нанси вероятно би могла да спечели там повече от шест пъти, но върхът в кариерата й дойде по време на Втората световна война. От 1941 до 1945 г. австралийският турнир не се провежда - но Нанси, която губи съпруга си Питър Болтън във войната, продължава да изпълнява и след възобновяването на състезанието и печели още четири титли на сингъл. И като вземем предвид двойката жени и смесени, Уин Болтън има точно две дузини трофеи от австралийското първенство - един по-малко от същия Смит Корт.

МАРГАРЕТ СМИТ КОРТ - 11 ЗАГЛАВИЯ (1960 - 1966 , 1969 - 1971, 1973)

Но ако в общия брой титли в домакинския турнир Нанси беше само малко зад Маргарет, то Корт не беше равен на сингъл. Както вече отбелязахме в предишните материали от цикъла, тя общо събра 24 единични трофея от турнирите от Големия шлем и не всички се считат за рекордьори, само защото малко повече от половината от тези победи се случиха преди началото на Отворената ера.

Първата й голяма победа тя спечели в Австралия. Всъщност това беше началото на великолепната поредица на Маргарет. Тя не знаеше поражение тук в продължение на седем години и през 1967 г. пропусна турнира поради временно оттегляне от тениса във връзка със сватбата. На следващата година Съдът загуби ввъв финала на една от основните си съпернички, Били Джийн Кинг - но вече на Откритото първенство на Австралия през 1969 г. тя си върна титлата, като освен това стана първият шампион на австралийския турнир след началото на Отворената ера. През 1970 и 1971 г. Маргарет отново превъзхожда тези съдилища, след което пропуска турнира, като е в седмия месец от бременността. Връщайки се към турнето, Корт спечели последните си титли в Мелбърн - тя покори Откритото първенство на Австралия-1973 както на сингъл, така и на двойки. На следващата година тя отново беше бременна, но продължи да играе след раждането на второто си дете. Откритото първенство на Австралия през 1975 г. обаче е последното за Маргарет в кариерата. Тя стигна до четвъртфиналите, където загуби от Мартина Навратилова.

IVONNE GULAGONG COLEY - 4 ЗАГЛАВИЯ (1974 - 1976, декември 1977)

Ивон - последната публикация истинският известен австралийски шампион на този турнир от Големия шлем. През далечната 1971 г. тя завладява Ролан Гарос и Уимбълдън (и на финала побеждава Смит Корт), но не може да направи последната стъпка към трофея в домакинството. Три пъти подред Гулагонг беше на финала на Откритото първенство на Австралия, но загуби два пъти от Смит Корт и отново загуби от Вирджиния Уейд. Но през 1974 г. Ивон най-накрая се ориентира. Австралиецът спечели последните три мача в това първенство в три мача, а решителният сет на финала с Крис Евърт взе нула.

Ивон Гулагонг блесна в Австралия в средата на 70-те

След това тя защити титлата си, побеждавайки основната съперница на Еверт Мартина Навратилова на финала. През 1976 г. Гулагонг-Коули победи друга представителка на Чехословакия, Рената Томанова.

А относно последното заглавие на Ивон е необходимо малко обяснение. Факт е, че Australian Open два пъти смени времето си. През 1977 г. организаторите решават да го отложат за края на годината, в резултат на което турнирът се игра два пъти - първо през януари, след това през декември. Няколко години по-късно обаче експериментът е обявен за неуспешен и първенството е върнато на януари. В тази връзка през 1986 г. Откритото първенство на Австралия отсъства. Това обаче няма нищо общо с Ивон. Но през 1977 г. тя спечели декемврийския турнир, така че няма четири победи в Мелбърн подред. На финала Гулагонг-Каули победи сънародничката и съперницата си в решителната битка на Ролан Гарос-1971 Хелън Гърли. Смешно е, че по това време тя също се омъжи за мъж на име Каули и също се представи с двойно фамилно име, така че в мача за заглавието двама Каули се срещнаха. Ивон спечели лесно и това беше последното й успешно представяне в Мелбърн.

МАРТИНА НАВРАТИЛОВА - 3 ЗАГЛАВИЯ (1981, 1983, 1985)

Въпреки че основната Успехите на Навратилова паднаха на Уимбълдън, на тревните кортове на Откритото първенство на Австралия тя също успя да стане шампион. Вярно, Мартина никога не е защитавала титлата си тук. Както и при други турнири и континенти, Австралия е написала няколко глави на най-голямото съперничество в тениса за жени -Навратилова срещу Крис Еверт. През 1981 г. Мартина побеждава Крис в напрегнат финал от три сета, печелейки 7-5 в решаващия сет. През сезон 1983 г. Евърт пропуска Откритото първенство на Австралия и Навратилова тихо става шампион, губейки само един сет в целия турнир.

Мартина се приближава до следващото австралийско първенство, като има зад гърба си рекордна серия от 70 спечелени мача. В Мелбърн тя спечели още четири победи, но сензационно загуби от Хелена Сукова на полуфинала. Американецът спечели третата титла в този турнир, след като отново победи Крис Евърт на финала. През 1987 г. Навратилова за пореден път беше на финала на австралийския шампионат, но загуби от бившата си сънародничка Хана Мандликова, а на следващата година на полуфинала бе спряна от Еверт. И накрая, на Откритото първенство на Австралия през 1989 г., Мартина отново загуби от Сукова и това беше последното представяне на американеца в Мелбърн.

CHRIS EVERT - 2 TITLES (1982, 1984)

Крис спечели с по-малко Australian Open от Мартина. Между другото, победите на Зеления континент й дойдоха много късно - Еверт спечели първата си титла тук, след като вече имаше 13 победи в други титли от сингъл от Големия шлем зад гърба си. Това обаче е лесно обяснимо - с изключение на сезона 1973 г., Крис просто не участва в Мелбърн до 1981 г. След като загуби финала през 1981 г. от Навратилова, Евърт си отмъсти в схватката на следващата година. Всъщност Крис спечели в Мелбърн два поредни пъти - като пропусна турнира през 1983 г., на следващия декември тя отново стана шампион. След това, както вече отбелязахме, Евърт загуби финала от Навратилова на Australian Open през 1985 г. Малко повече от две години по-късно, през януари 1988 г., Крис направи прощално посещение в Мелбърн. Австралийският турнир току-що се беше преместил от тревните кортове на Cuyong до сегашното му място. В първото Australian Open на хард, Евърт стигна до решаващия мач, където загуби от Стефи Граф.

STEFFI GRAF - 4 ЗАГЛАВИЯ (1988 - 1990, 1994)

През 1988 г. наистина започна ерата на великата Стефи. Тя стана шампионка на Ролан Гарос и първата ракета в света през предходната година, но 1988 г. влезе в историята като най-добрия сезон, изпълняван от който и да е тенисист. Побеждавайки Евърт в австралийския финал, след това Граф спечели останалите три турнира от Големия шлем и Олимпийските игри в Сеул. Именно този пента-трик доведе до появата на термина „Златна каска“, който обаче никога не е бил необходим оттогава - освен може би с приписването на кариера, тоест сглобявана в продължение на няколко години.

А в Мелбърн германка е уверена спечели още две победи поред, като загуби само един сет през тези три години - от самата Хелена Сукова, която победи Навратилова. Това се случи на полуфиналите на Откритото първенство на Австралия-1990. Победната серия на Стефи на австралийските кортове бе прекъсната от Жана Новотна, която я победи на четвъртфиналите през 1991 година. Тогава Граф изигра още два пъти мача за титлата тук. През сезон 1993 тя загуби от Моника Селеш, а на следващата година победи Аранча Санчес-Викарио.След това Стефи се връща в Мелбърн само два пъти, през 1997 и 1999 г., но не печели предишната си слава тук. След 1996 г. обаче тя спечели само един турнир от Големия шлем изобщо - Ролан Гарос-1999, който почти се превърна в лебедова песен.

МОНИКА СЕЛЕШ - 4 ЗАГЛАВИЯ (1991 - 1993, 1996)

Офанзивата на младата югославска жена на позицията на Граф се разгърна на всички фронтове. През 1990 г. Моника става най-младият шампион на Ролан Гарос, побеждавайки Стефи на финала, а през следващия сезон печели всички турнири от Големия шлем, с изключение на Уимбълдън. Между другото, Селеш покори Откритото първенство на Австралия от първия опит - до 1991 г. тя никога не играе в Мелбърн. Най-труден за нея бе полуфиналният мач срещу Мери Джо Фернандес, завършил при резултат 6: 3, 0: 6, 9: 7. Яна Новотну Селеш също победи в три мача, но те бяха много по-лесни.

През 1992 г. Селеш успешно защити титлата си, лесно побеждавайки същата Фернандес на финала. На следващото Australian Open Граф стана съперник на първата ракета в света в решаващия мач.

Моника Селеш спечели Australian Open три поредни пъти

Стефи взе началния сет, но след това Моника обърна хода на битката и спечели. А малко по-късно имаше турнир в Хамбург и атака на луд фен Граф с нож. Селеш отпадна от турнето за повече от две години и се завърна под американското знаме. Това се случи през август 1995 г.

В началото на следващата година Моника спечели отново в Мелбърн. Тази титла, уви, стана за нея единствената на турнирите от Големия шлем след завръщането й. Тя се завърна на Откритото първенство на Австралия само през 1999 г. и достигайки до полуфиналите, донесе победната си серия в Мелбърн до 33 мача. След това американецът отново стигна до полуфиналите тук. Това се случи три години по-късно и в двата случая Моника загуби от Мартина Хингис. През пролетта на 2003 г. Селеш се оттегля временно от тенис поради контузия - а временната се оказва постоянна, тъй като никога не излиза на корта като професионален играч.

МАРТИНА ХИНГИС - 3 ЗАГЛАВИЯ ( 1997 - 1999)

Хингис, кръстен на Мартина Навратилова, стана първото олицетворение на прясната струя, която избухна в тениса след периода на господството на Стефи Граф. Талантливата швейцарка дебютира на Откритото първенство на Австралия през 1995 г., на 14-годишна възраст. При първия опит тя спечели един мач там; във втория австралийски турнир стигна до четвъртфиналите, където загуби от Аманда Кьотцер. И третото посещение на Мартина в Мелбърн завърши с установяването на рекорд. Тя без усилия се справи с всички съпернички, без да загуби нито един сет по пътя към титлата, и стана най-младата шампионка на Australian Open в сингъла за жени в историята на турнира. Хингис беше само на 16 години и на 4 месеца. На финала между другото тя победи шампионката от 1995 г. Мери Пиърс.

Малко по-късно, през март, швейцарецът стана първата ракета на света и дойде на следващото австралийско първенство презтози ранг. Защитата на титлата беше успешна, въпреки че този път Мартина загуби два сета. През 1999 г. Хингис отново покорява Откритото първенство на Австралия и в решителния мач побеждава друга французойка - Амели Моресмо, която става шампион тук седем години по-късно. След това Мартина беше победена три пъти поред във финалите на този турнир - и в средата на сезон 2002 тя беше контузена и скоро беше принудена да обяви оттеглянето си от тениса. Швейцарците обаче се завърнаха в средата на 00-те и два пъти стигнаха до четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия, губейки както през 2006 г., така и през 2007 г. от бъдещия шампион (2011 г.) - Ким Клайстерс.

JENNIFER CAPRIATI - 2 ЗАГЛАВИЯ (2001, 2002)

Историята на Дженифър е в много отношения уникална и поучителна. Дебютира в турнира за възрастни, когато беше само на 13 години и стигна до финалите в две от първите си три състезания, побеждавайки топ 10 съперници по пътя си! Освен това тя веднага си проправи път до полуфиналите на Ролан Гарос, а в края на сезона, на 14 и половина, дебютира във финалния шампионат. Следващите три сезона, от 1991 до 1993 г., Каприати също завършва в десетката; освен това тя спечели олимпийско злато на сингъл през 1992г. Изглежда, че Дженифър има светло бъдеще и има всички шансове да стане една от най-силните тенисистки в историята.

И тогава приказката приключи и завърши по доста жесток начин. В края на 1993 г. американка беше хваната да се опитва да открадне пръстен от магазин, въпреки че го представи като инцидент. Но през май 1994 г. Дженифър не избегна ареста - този път за притежание на марихуана. Тя се опита да се върне в турнето през ноември същата година, но изигра само един мач. Изглеждаше, че това е краят на кариерата на вундеркинд тенисиста. Но Каприати намери сили да се върне - първо към нормален живот, а след това и на професионално турне. Разбира се, добрите резултати не дойдоха веднага, но в крайна сметка Дженифър се изкачи до тези висоти, които не беше била в първата част от кариерата си.

Всъщност именно австралийското първенство й донесе първата титла на турнирите от Големия шлем. Започвайки Откритото първенство на Австралия през 2001 г. с тежка победа в началния кръг, Каприати след това направи страхотен ход. Започвайки от четвъртфиналите, тя последователно победи три много силни съпернички - Моника Селеш (4-та ракета в света), Линдзи Дейвънпорт (2-ра) и Мартина Хингис (1-ва). И решаващият мач от следващия Australian Open беше един от най-драматичните в турнирите от Големия шлем. Каприати пристигна в Мелбърн в ранга на първата ракета на света, а на финала отново се срещна с Хингис. Мартина взе първия сет, а във втория водеше с резултат 4: 0. Дженифър успя да си върне, но в тай-брейк швейцарката отново излезе напред. Тя спечели четворна мачбол, но Каприати също успя да избяга този път. В резултат на това американката спечели тай-брейка и спечели решителната игра доста уверено - 6: 2. Мартина така и не стигна до финала на Големия шлем след това, а за Дженифър това беше последният мач, който спечели в Мелбърн. Следващияття загуби една година в първия кръг и приключи кариерата си през 2004 г.

СЕРЕНА УИЛЯМС - 5 ЗАГЛАВИЯ (2003, 2005, 2007, 2009, 2010)

И още през 2003 г. друга американка, Серена Уилямс, спечели за първи път Australian Open. Започвайки турнира с много тежка победа над Емили Луа, тогава Серена не загуби нито един сет до полуфиналите. Там Уилямс се справи с Ким Клайстърс, а след това победи по-голямата си сестра на финала за Големия шлем за четвърти пореден път. Това е постижението на четирите най-големи трофея подред, спечелени обаче за два сезона

Серена Уилямс държи рекорда за най-много заглавия в Мелбърн

(между другото, американецът пропусна Откритото първенство на Австралия поради контузия) получи неофициалното име Serena Slam - шлем на Serena.

В края на сезон 2003 обаче Serena контузен и пропуснал първенството на Австралия през 2004г. Но Уилямс триумфално се завърна на Откритото първенство на Австралия през 2005 година. На полуфиналите тя спечели тежка, принципна битка срещу Мария Шарапова, която преди това победи Серена във финалите на Уимбълдън и финалния шампионат. И в решителния мач Уилямс се справи с първата ракета на света Линдзи Дейвънпорт.

Следващият австралийски турнир завърши с разочароващо поражение от Даниела Гантухова в третия кръг. След това Серена временно напусна тениса. Американката беше в депресивно състояние и не вярваше в силата си. Въпреки това, помощта на сестрите и разговор с малко момиченце, за което Серена беше идол, тя реши да се върне към тениса. Въпреки това, през 2006 г. Уилямс участва само в четири турнира, включително Australian и US Opens - и беше на 95-ия ред в класацията. Тя започна сезон 2007 в Хобарт, където загуби на четвъртфиналите. Разбира се, не се говореше за засаждане в Мелбърн. Серена стартира, че Откритото първенство на Австралия в ранга на 81-ва ракета в света, далеч не беше оптимална игрална форма и имаше проблеми с наднорменото тегло. В третия кръг тя беше на две точки от загуба от Надежда Петрова, но в крайна сметка успя да спечели волева победа над шестата ракета на света. На четвъртфиналите срещу Шахар Пиър Уилямс се оказа в подобна ситуация, но отново грабна победата. Но последната битка с Мария Шарапова завърши с поражение - рускинята взе само три мача.

На Откритото първенство на Австралия-2008, както и на трите предишни турнира от Големия шлем, Серена беше победена на четвъртфиналите. 2009 г. обаче отново стана триумфална за нея. Ключът беше в четвъртфиналната среща, където Уилямс отстъпи на Светлана Кузнецова с резултат 5: 7, 3: 5, но успя да спечели и по този начин не позволи чисто руските полуфинали да се състоят. След това Серена уверено се справи с Елена Дементиева и Динара Сафина.

Следващото австралийско първенство отново бе белязано от спасяването на Уилямс на четвъртфиналите. Виктория Азаренка буквално разби американката - 6: 4, 4: 0, но не оказа натиск върху съперницата си. В резултат на това Серена спечели волева воля заТака тя се справи с Ли На и на финала в три сета победи Жюстин Енен, която се завърна в тениса. Между другото, победата през 2010 г. позволи на Серена да стане единственият лидер по брой заглавия на сингъл на Australian Open в Open Era. Тя изпревари Маргарет Смит Корт, Ивон Гулагонг Каули, Стефи Граф и Моника Селеш. След това успешно представяне в Мелбърн, Серена все още не е имала. През 2011 г. тя пропусна турнира поради белодробна емболия, завръщайки се само през юни. На Откритото първенство на Австралия през 2012 г. Уилямс бе спрян от Екатерина Макарова и на четвъртфиналите миналата година тя претърпя сензационно поражение от Слоун Стивънс.

МАРИЯ ШАРАПОВА - 1 ЗАГЛАВИЕ (2008)

Мария беше близо до успеха на Australian Open в средата на 2000-те. През 2005 г. тя дойде на турнира, когато емоциите бяха още свежи от пробива й през 2004 г. - сензационна победа на Уимбълдън и титла на финалния шампионат на WTA. След това на четвъртфиналите Шарапова спечели три сета победа над петата ракета на света Светлана Кузнецова, но на полуфиналите, както вече си спомнихме, загуби от Серена Уилямс - 6: 8 в решителната игра. През 2006 г. рускинята отново стигна до полуфинала тук, но този път не се справи с Жюстин Енен. Откритото първенство на Австралия през 2007 г. започна за Шарапова с много трудна победа над Камил Пенг в задушаваща жега. След този тест Мария уверено победи всичките си съпернички, включително Вера Звонарева, Анна Чакветадзе и Ким Клейстерс. Изглежда, че тя има добри шансове срещу Серена, която вървеше усилено по турнирната решетка, но, уви, в действителност всичко се оказа съвсем различно.

Но на следващата година след това последно поражение Мария окончателно покори австралийското първенство ... Рускинята като цяло подходи към началото на сезон 2008 в отлична форма. В крайна сметка тя спечели 18 поредни мача, включително два в Купата на Фед срещу Израел. А в Мелбърн Шарапова просто победи всички съперници. Линдзи Дейвънпорт взе четири мача от нея във втория кръг, Елена Дементиева в четвъртия кръг - две, Жюстин Енен, която тогава беше първата ракета в света - четири. По същото време и Дементиева, и Енин получиха гевреци във втората партида. На полуфиналите Елена Янкович, която беше на четвъртия ред от рейтинговия списък, се задоволи със същите четири мача, а в решаващия мач Мария победи третата ракета на света Ану Иванович - 7: 5, 6: 3.

Рускинята не можа да дойде Мелбърн за защита на титлата поради възстановяване след операция на рамото. Завръщането беше трудно. През 2010 г. тя загуби от Мария Кириленко в самото начало на турнира, а през 2011 г. стигна до четвъртия кръг, където загуби от Андреа Петкович.

Виктория Азаренка спечели последните две откривания в Австралия

През същата година Шарапова успя да пробие във финала на Уимбълдън - и след това стигна до финала на Откритото първенство на Австралия. На полуфинала рускинята отмъсти на Петра Квитова за поражението на Уимбълдън, но тогава не можа да направи нищо с Виктория Азаренко. И през 2013 г. Мария е сигурнаo си проправи път до полуфиналите на Откритото първенство на Австралия, където лесно загуби от Ли На.

ВИКТОРИЯ АЗАРЕНКО - 2 ЗАГЛАВИЯ (2012, 2013)

Виктория дебютира на Откритото първенство на Австралия през 2006 г. и от 2008 г. опитите й да стигне далеч в турнирната мрежа неизменно се потискат от Серена Уилямс. Първо американката победи Азаренка в третия кръг, спечелвайки в два сета. На Откритото първенство на Австралия през 2009 г. пътищата им се пресичат в четвъртия кръг. След това Виктория започна много добре мача, надигра втората ракета на света и взе първия сет. Но след няколко игри от втората партия, беларусът се разболя. Виктория се почувства зле от сутринта и в австралийската жега състоянието й само се влоши. В резултат на това тя беше принудена да се оттегли, когато резултатът беше 2: 4.

Вече припомнихме най-обидното поражение от резултата 6: 4, 4: 0 на четвъртфиналите през 2010 година. На Откритото първенство на Австралия през 2011 г. Виктория се спъна още по-рано, като се провали в четвъртия кръг с бъдещия финалист на турнира Ли На. Но на следващата година Азаренка най-накрая се ориентира. Уверено достигайки до четвъртфиналите, там тя победи Агнешка Радванска в три сета. В следващия мач Виктория се изправи срещу действащия шампион Ким Клайстърс. Белгиецът взе втората игра с резултат 6: 1, но окончателната победа остана за беларуса. За първи път в кариерата си Виктория стигна до финала на турнира от Големия шлем, където победи Мария Шарапова - 6: 3, 6: 0.

Миналогодишното австралийско първенство беше запомнено преди всичко с колосалния психологически натиск, който удари Азаренко в края на турнира. Слоун Стивънс, която нокаутира Серена Уилямс, изигра пет мач точки срещу Виктория във втория сет и направи обратен пробив, след което беларуската взе медицински таймаут, оплаквайки се от проблеми с кръста. Тъй като помощта на Азаренка беше предоставена не на корта, а в стаите под трибуните, паузата се проточи девет минути. След това Виктория успя да направи почивка и завърши мача в своя полза - а присъстващите журналисти в Мелбърн, особено американските, уредиха на пресконференция нещо, което изглеждаше по-скоро като разпит със страст. Освен това, дори в края на мача, публиката освирква Азаренка, а на финала също явно се противопоставя на беларуса. Но Виктория успя да устои на целия този натиск и след като загуби първия сет от Ли На, в крайна сметка спечели волева победа.

DIY School Supplies! 12 Weird Back to School Hacks!